نکاتی مهم برای انتخاب رمزعبورها

گذرواژه‌ها قرار نیست به اشتراک گذاشته شوند، چه در میان دوستانتان باشد چه در میان اقوام نزذیکتان، هر فردی باید رمز‌های عبور خود را برای محافظت از زندگی شخصی خود خصوصی نگه دارد و این موارد شامل اطلاعات مالی ما نیز می‌شود.

به گزارش ایتنا از باشگاه خبرنگاران جوان، یک رمز عبور خوب تمام چیزی است که ممکن است بین شما و یک مجرم سایبری قرار گیرد. وقتی صحبت از هکر‌ها و حملات رمز عبور آن‌ها به میان می‌آید، قدرت شما بسیار بیشتر از آن چیزی است که فکر می‌کنید. طبق گفته NortonLifeLock، پنج نوع اشتباه رمز عبور وجود دارد که معمولا استفاده می‌شود.
اشتباهات رایج در انتخاب رمز عبور
تاریخ تولد: انتخاب تاریخ تولد، سال تولد یا عددی که ممکن است سال تولد افراد دیگر باشد، حدس زدن رمز عبور شما را بسیار آسان‌تر می‌کند. اگر رمز عبور شما تاریخ تولد شما، یک سال در دهه ۱۹۰۰ یا یک دنباله عددی واضح باشد، احتمال اینکه هکر‌ها رمز عبور شما را بشکنند بسیار بیشتر است.
نام همسر: تحقیقات نشان می‌دهد افراد تمایل دارند از نام همسر یا شریک فعلی یا سابق خود به عنوان رمز عبور استفاده کنند. با توجه به اینکه نام همسرتان معمولاً در به‌روزرسانی‌ها/پست‌های رسانه‌های اجتماعی شما موجود است، این عمل شما را در معرض خطر هک قرار می‌دهد.
کلمات متوالی: در بیشتر موارد، معلوم می‌شود که هکرها فقط با تایپ الفبای متوالی روی صفحه کلید، شانس خوبی برای ورود به حساب‌های افراد و رایانه‌ها  دارند.
عدد: هر رمز عبور بدون الفبا یا علامت، به طور پیش فرض یک رمز عبور بد است. برخی از رمز‌های عبور رایج در جهان ۱۲۳۴۵ یا ۱۱۱۱۱۱ هستند.
عبارات رایج: بسیاری از افراد از عبارات رایج کتاب‌ها یا فیلم‌های محبوب استفاده می‌کنند که به راحتی قابل حدس زدن هستند. «Password۱۲۳» یا «idonthaveapassword» برخی از عبارات پرکاربرد هستند.
نکاتی برای ایجاد رمز‌های عبور قوی
هرگز از شماره تلفن، آدرس، تاریخ تولد، نام خود یا نام اعضای خانواده  در رمز عبور خود استفاده نکنید.
هرگز از رمز‌های عبور رایج مانند «۱۲۳۴۵۶»، «password» یا «qwerty» استفاده نکنید.
مطمئن شوید که رمز‌های عبور شما حداقل هشت کاراکتر باشد. حدس زدن رمز‌های عبور با کاراکتر‌ها و نماد‌های بیشتر دشوارتر است.

منبع( ایتنا)